ضوابط و قوانین ساتبا

برق امید

مشترکین محترم در صورت تمایل به استفاده از سامانه‌های خورشیدی کوچک می‌توانند از مزایای طرح یارانه سود تسهیلات استفاده نمایند.

  1. برای نصب و اجرای مولد‌های خورشیدی کوچک مقیاس در قالب طرح برق امید بمیزان هزینه اجراء، متقاضی برای دریافت وام به بانک معرفی می‌گردد شایان ذکر است هر مشترک تنها می‌تواند یکبار از مزایای این طرح استفاده نماید.
  2. سود وام دریافتی تا سقف 2 میلیون تومان توسط وزارت نیرو از طرح یارانه سود تسهیلات پرداخت می‌شود.
  3. با نصب هر سامانه 0/5 کیلوواتی خورشیدی مقیاس کوچک به طور متوسط ماهیانه 75kwhبرق تولید می‌گردد که این میزان در تابستان بیشتر از این مقدار است و به طور مستمر منجر به کاهش هزینه‌های مصرف برق مشترک می‌گردد.
  4. بازپرداخت تسهیلات دریافتی در طی 3 سال صورت می‌پذیرد. (این بازپرداخت تنها شامل اصل وام می‌باشد، سود وام قبلا توسط وزارت نیرو و از طریق یارانه سود تسهیلات پرداخت می‌گردد.)

شفاف سازی در برق امید

در این طرح بر اساس برنامه ریزی انجام شده در وزارت نیرو احداث یک سامانه با ظرفیت اسمی حدود ۶۰۰W – ۷۰۰W برای هر خانوار پرمصرف خانگی با حمایت دولت در نظر گرفته شده است، مطابق برآوردهای روز بازار، هزینه احداث یک سامانه خورشیدی خانگی کوچک مقیاس با ظرفیت عملی ۶۰۰W در حدود ۱۵۰ میلیون ریال ارزیابی شده است. در صورت عدم تمایل متقاضی به اجرا با سرمایه شخصی خود، مدل تامین مالی این طرح از طریق اخذ وام از سیستم بانکی (توسط متقاضی) و تقبل سود وام توسط دولت انجام می شود. بدیهی است معرفی ضامن (یا ضامنین وام) و همچنین باز پرداخت اقساط اصل وام باید توسط متقاضی انجام پذیرد.

لازم به توضیح است که بر اساس رویه اجرای طرح، مبلغ وام در اختیار شرکت های مجری ذی صلاح قرار گرفته و پروژه اجرایی می شود، به عبارت دیگرهیچگونه مبلغی در اختیار متقاضی قرار نمی گیرد.

از منظر فنی – اقتصادی نیز متوسط عملکردهای سیستم های مشابه بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشور نشان می دهد که برای ظرفیت عملیاتی۶۰۰W میزان تولید برق در حدود ۹۰KWh ماهیانه بوده و پیش بینی کاهش هزینه های برق مشترک در قبوض برق تقریبی درحدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار ریال ماهیانه قابل تصور است. بر این اساس خلاصه ارزیابی ها و برآوردهای انجام شده متناسب با شرایط روز بازار، شامل هزینه احداث یک سامانه خورشیدی خانگی کوچک مقیاس با ظرفیت عملی ۶۰۰W، میزان برق تولیدی و اقساط ماهیانه وام بشرح جدول زیر می باشد:

برای ثبت نام در برق امید ، اینجا را کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *