ضوابط و قوانین ساتبا

نقد و بررسی اینورتر های هواوی

شرکت هواوی کودکی نوپا در میان کثرعظیمی از تجهیزات خورشیدی خانگی است، ولی با این وجود بزرگترین تولید کننده اینورتر در جهان است. پس از یک دهه تجربه در زمینه تجارت نیروگاه های خورشیدی بزرگ و مزارع خورشیدی آنها با یک اینورتر کارآمد و سبک به بازار محلی سوق داده شدند و طیف گسترده ای ازامکانات را با قیمتی فوق رقابتی ارائه دادند.

مشاهده ی تعداد زیادی از تولید کنندگان اینورتر که به این عرصه ورود پیدا میکنند و بعد از چند سال این عرصه را ترک می کنند، درآغاز باعث گشت تا من در مورد اینورتر های جدید هواوی شک داشته باشم ولی وقتی بیشتر در مورد تاریخچه هواوی و فعالیت گسترده این شرکت در بخش تحقیق و توسعه بررسی کردم ،بیشتر به این فکر افتادم که شاید این اینورتر بتواند باعث تحول عظیمی شود.

بیشتر به نظر می رسد که هواوی پیش از تولید سری جدید اینورتر های مدل SUN2000L در گوشه ایی نشسته ، مشاهده گر صنعت بوده ومشغول شناسایی بهترین امکانات بود. تولید اینورتری که می تواند به عنوان یک اینورتر رشته ایی ساده عمل کند، یا برای بهینه سازی جزئی وکلی، با بهینه ساز ها یکی گردند، بر روی کاغذ از نظر فناوری بسیار چشمگیر است. علاوه بر این یک اینورتر هیبریدی یا به اصطلاح شرکت Battery Ready، بسیار کم حجم، با بازدهی 98% ،دارای IP65 و 5 سال ضمانت (به همراه ۵ سال اضافی) که توسط مراکز پشتیبانی رسمی حمایت میگردد، وجود دارد. در این مقاله به بررسی اینور خورشیدی هواوی بخصوص اینورتر های جدید این شرکت میپردازیم.

فهرست عناوینپنهان1 پیشینه شرکت2 اینورتر های خانگی سری SUN2000L3 بهینه ساز های انتخابی4 بهینه ساز های MLPE5 مزایای استفاده از سیستم های بهینه ساز6 آزمایشات سخت7 خدمات و گارانتی8 اینورتر های خورشیدی در مدل های رشته ای-تجاری9 آزمون منحنی I-V (شدت جریان-پتانسیل)10 بازیابی PID11 نظارت بر سیستم از طریق Net Eco12 آنچه گفته شد …

پیشینه شرکت

هوآوی با تلفظ “hua way” یک شرکت چینی بزرگ در زمینه ارتباطات و تکنولوژی است که عمدتا با تلفن های همراه خود شناخته شده است و اخیرا به دومین تولید کننده ی بزرگ تلفن همراه ، بعد از سامسونگ ، در جهان تبدیل شده است. با رشد سریع از سال 2013، هوآوی هم اکنون دارای بیش از 180000 کارمند در 170 کشور با درآمدی بیش از 90 میلیون دلار در سال 2017 است. با این حال، تاثیر گذار ترین رقم مربوط به فعالیت های تحقیق و توسعه، با آماری نزدیک به 80000 شاغل در بخش R&D می باشد که هوآوی را به ششمین سرمایه گذار بزرگ جهانی، بعد از Intel، تبدیل کرده است.

در ارتباط با اینورترهای خورشیدی هوآووی میتوان گفت، بدلیل تمرکز بیشتر هواوی بر بازار های بزرگ اروپایی و آمریکای شمالی و تمرکز آنها برآگهی های تبلیغاتی چینی ،آسیایی و بازار هایی صنعتی، هواوی تا چند سال اخیر دراسترالیا تقریبا ناشناخته بود. جالب توجه است که این شرکت فقط اینورتر های خورشیدی رشته ایی را تولید کرده و علاقه ای به اینورتر های مرکزی (برای مزارع خورشیدی) ندارد و معتقدند که تکنولوژی رشته ایی، که بدلیل وجود مزایی مانند ردیابی های بهبود یافته وکاهش هزینه های مربوط به حفظ و نگهداری تبدیل به یک الگوی جدید صنعتی گشته، بسیار برتر است.  شایعه یا حقیقت احداث مزرعه خورشیدی توسط انگلیسی ها

اینورتر های خانگی سری SUN2000L

اینورتر های رشته ایی خورشیدی خانگی از شرکت هوآوی، سری های جمع و جور SUN2000L در بازه ایی 2 تا 5 کیلو وات و با ویژگی ردیابی بیشینه بیشترین توان MPPT همراه با دامنه گسترده ولتاژ کاری از 120 تا 600 ولت ، طبقه بندی می شوند.

بررسی اینورتر خورشیدی هواوی

فرای مشخصات فنی قابل قبول اینورتر هواوی ، طراحی سبک و کم حجم همراه با خنک کننده ای که با شرایط طبیعی کار میکند، و وجود هیت سینک های بزرگی در عقب، که این به معنی عدم وجود فن های خنک کننده است، می باشد. همه ی اینورتر های خورشیدی دارای (IP65)، قابلیت کاربصورت هیبریدی یا به اصطلاح”Battery Ready” را ندارد. به جز 3 نشانگر LED، هیچ صفحه نمایشی دیگری وجود ندارد به همین دلیل راه اندازی و پیکربندی از طریق وای فای می باشد که نسبت به صفحه نمایشی که میتوانند در طول زمان معیوب گردند راه حل مناسبی میباشد.

اینورتر خورشیدی هواوی

همچنین سری های مربوط به مدل اینورتر خورشیدی SUN2000L دارای یک کلید قطع DC است که در حال حاضر توسط استاندارد های استرالیایی (TBA) تصدیق نشده است. البته که برگ برنده اصلی، بهینه سازی و قابلیت اتصال باتری بصورت راه اندازی آسان میباشد (plug and play) می باشد.

بهینه ساز های انتخابی

یک از  ویژگی های  برجسته ی اینورتر های خورشیدی سری SUN2000L ،توانایی عملکرد آنها به عنوان یک اینورتر رشته ایی مستقل استاندارد، همراه با بهینه ساز های مجزا و یا همراه با بهینه سازی است که بر روی پنل ها نصب میشود. این چیزی بود که هیچ یک از تولیدکنندگان دیگر اینورتر موفق به ارائه آن نشده بودند و از آنجایی که پیمانکاران سیستم های خورشیدی علاقه مند به انعطاف پذیری بیشتر هنگام نصب این سیستم ها بودند، این یک برتری و مزیت بزرگ برای هوآوی بود. اگرچه بهینه سازها می توانند بدون هیچ جز اضافی مورد استفاده قرار گیرند، اما اگر نظارتی لازم باشد، بهینه ساز ها همراه با یک بخش اضافی که به آن جعبه ایمنی هوشمندفتوولتائیک گفته میشود، باید برروی سیستم متصل گردند. جعبه ایمنی مانند پیوندگاهی عمل می کند که اطلاعات را از بهینه سازها جمع آوری می نماید وآن را از طریق اتصالاتی به درون اینورتر باز پخش می نماید. اگر هوآوی یک محفظه پلاستیکی کوچک اضافی برای جا کردن اتصالات و پوشاندن آن در زیر اینورتر برای استفاده در منازل ایجاد کند، بشخصه بسیار خوشحال خواهم شد.

بهینه ساز اینورتر خورشیدی هواوی

بهینه ساز های MLPE

همچنین بهینه سازهایی که تحت عنوان MLPE (بهینه سازی سطح توان ماژول) شناخته می شدند، طی سالهای زیادی از طریق تولید کنندگان دیگری مثل SolarEdge و Tigo energy در دسترس بوده است، اگرچه توانایی بهینه ساز های هوشمند فتتولتائیک هوآوی، برای گسترش جزئی بر سطح پانل هایی که متحمل سایه بودند، چیزی بود که پیش از آن تنها توسط اینوتر های Tigo ارائه می شد.

بهینه ساز های مرتبط با میکرو اینورتر های محبوب، طیف گسترده ای ازمزیت ها را ،که فراتر از مزیت های موجود در اینورتر های رشته ایی استاندارد است، ارائه می دارد. در زیر برخی از مشکلات عملکردی مربوط به دستگاه های خورشیدی معمول وجود دارد که بهینه ساز ها می توانند برآنها و مشکلات مربوط به نظارت و تشخیص غلبه کنند ، یا بطور ساده تر بهینه ساز ها کجا کاربرد دارند ، ذکر شده است :

 • سایه اندازی بر روی پنل ها : درختان، ساختمان ها، قطب ها، سیم ها، آنتن ها، و یا سازه های پشت بام
 • عدم هماهنگی پنل : بحث تولید مناسب
 • عدم مطابقت پنل : ترک هایی در اندازه میکرو، ایجاد Hot Spot (نقاط داغ) و یا ورود آب
 • تفاوت دمایی پنل ها : عدم مطابقت دمایی در زمان های مختلف از روز
 • کثیفی روی سطح پنل : گرد و غبار، برف، فضولات پرندگان ویا خود پرندگان
 • PID : ولتاژ پتانسیل و مسائل نشت جریان

  قیمت بروز اینورتر خورشیدی -هفته اول تیر 97

مزایای استفاده از سیستم های بهینه ساز

 • جهت گیری چندگانه (زاوایای مختلف) بر روی یک رشته پنل خورشیدی
 • پنل های مختلف بر روی یک رشته (راه حلی ایده آل برای ارتقاء سیستم های قدیمی)
 • استفاده حداکثری از فضای سقف (حل مشکل سایه در زمستان)
 • توانایی نصب رشته های موازی با طول های نابرابر
 • نظارت ویژه بر پنل ، رشته و سطح اینورتر
 • عیب یابی از راه دور با پورتال های نظارتی
بهینه ساز اینورتر خورشیدی هواوی

در حال حاظر تنها یک نوع بهینه ساز مدل SUN2000P ، با حداکثر توان ورودی375 وات، حداکثر جریان ورودی 12آمپر و دامنه ولتاژ 10 تا 80 ولت، برای ارائه وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد این بدان معنی است که رشته های کوتاه حاصل از 4 پانل را می توان با بهینه سازی کامل مورد استفاده قرار داد.

بهینه ساز اینورتر خورشیدی هواوی

آزمایشات سخت

کیفیت و قابلیت اطمینان، به ویژه با وجود شرکت های تولید کننده اینورتر بسیاری که دارای مشکلات پیچیده ایی هستند، از معیارهای بسیار مهم محسوب می شود. ولی از همان آغاز بنظر می رسد که اینورتر خورشیدی هواوی مهندسی های بسیار جدی را انجام داده است تا اطمینان یابد که این مسیر طولانی تری را طی خواهد کرد.

آزمایشگاه EMC هوآوی و امکان آزمایش، توسط چندین شرکت معتبر بین المللی شامل TUV، UL و FCC تشخیص داده شده است. آنها تست های پایداری بسیار سختی را که شامل چرخه دمایی ، رطوبت شدید، خوردگی که از غبار نمکی باعث میشود را انجام می دهند. و حتی اینورتر ها را در زیر آب غوطه ور می سازند.

خدمات و گارانتی

شرکت هواوی که در آمریکای شمالی و اروپا بسیار مورد پسند است، در حال حاضر نمایندگی این شرکت با حدود 700 کارمند در مراکزخدماتی، فروش و توزیع در اکثر شهرهای بزرگ در استرالیا نیز، تاسیس شده است. هواوی علاقمند به ارتباط با خرده فروشان تجهیزات خورشیدی است و در حال حاضر یک مرکز آموزشی در سیدنی و یک مرکز تحقیق و توسعه در ملبورن تاسیس کرده است.

سری جدید اینورترهای SUN2000L هوآوی ،همراه با گارانتی استاندارد 5 ساله و با امکان خرید گارانتی برای 5 سال اضافی دیگر، بزودی عرضه خواهد شد.

اینورتر خورشیدی هواوی

اینورتر های خورشیدی در مدل های رشته ای-تجاری

با توجه به اینکه هواوی موضع خود را در مورد اینورتر های رشته ایی سه فازی در مقیاس بزرگ مشخص کرده است ، جای تعجبی نیست که آنها می توانند طیف گسترده ای از اینورتر های رشته ایی کارآمد تجاری و کاربردی 3 فازی را با رنج 8 کیلو وات تا 90 کیلو وات را ارائه کنند. وجود سه ردیاب MPPT در اینورتر های کوچک خانگی و شش MPPT در واحد های 50 تا 90 کیلو واتی ، سطح بالایی از طراحی انعطاف پذیر را ارائه می دهد.

ردیاب های MPPT در واقع ورودی های اینورتر ها از سمت پنل های خورشیدی هستند که هر ردیاب دارای بازه ولتاژ و جریان متفاونی میباشد

  دو خبر خوب برای انرژی خورشیدی

آزمون منحنی I-V (شدت جریان-پتانسیل)

هوآوی همچنین قابلیت های نظارت و ردیابی بسیار پیچیده ای را در اینورتر های تجاری بزرگ تر با قابلیت ارتباط خطوط برق و تشخیص منحنی هوشمند I-V را ایجاد کرده است. این چیزی است که به طور معمول نیاز به تجهیزات گران قیمت و آزمایش دارد، بنابراین داشتن این نوع تحلیل های ایجاد شده در مورد منحنی های قدرت I-V یک امتیاز بسیار بزرگ محسوب می شود.

بازیابی PID

یکی دیگر از خصوصیت های فوق العاده پیشرفته، وجود سیستم های بازیابی یکپارچه PID است که اینورتر خورشیدی هواوی ادعا می شود میتواند اثر PID را تا 75% کاهش دهد.این یک ویژگی چشمگیر است و کارگزارها در مقیاس بزرگ بسیار خوشنود تر خواهند بود ،اگر ببینند مشکلات مرتبط به PID هایی را که در گذشته تحمل کرده اند، اکنون موجب حل همه ی مشکلات میگردد.

تخریب ناشی از پتانسیل یا به اختصار PID زمانی اتفاق می افتد که پتانسیل ولتاژ ماژول و جریان نشتی بین یک نیمه هادی و سایر عناصر ماژول (شیشه ، قاب و فریم و …) ایجاد شود که باعث افت بیشترین توان ماژول و ولتاژ مدار باز آن میشود. عواملی همچون ولتاژ بالا ، گرما و رطوبت باعث بوجود آمدن این شرایط میشود که هر ماژول در محیط با آنها مواجه است.

نظارت بر سیستم از طریق Net Eco

سیستم نظارت NetEco موجود در اینورتر خورشیدی هواوی دارای کاربری خوبی است که بسیاری از جزییات نظارت بر اطلاعات وبسیاری از ویژگی های نظارتی را بهم مرتبط می سازد.

اپلیکیشن FusionHome همچنین می تواند در اتصال مستقیم ویا برای پیمانکاران در هنگام راه اندازی و بهره برداری استفاده شود.

آنچه گفته شد …

اینورتر های جدید مدل SUN2000L اینورتر خورشیدی هواوی یک تجهیز مهندسی شده هستند. که بر روی کاغذ یک گزینه عالی، برای کسانی است که خواهان یک سیستم بصورت شبکه با قابلیت انعطاف پذیری بالا و استفاده از باتری هستند. این مزایای بسیاری را برای پیمانکاران در خصوص نظارت و سیستم کارآمد عیب یابی از راه دور نوید می دهد.

اینورتر های SUN2000L عالی بنظر میرسد اما هنوز نیازمند اثبات این موضوع است که میتوانند در در شرایط سخت آب و هوایی کار خود را انجام دهند. باوجود لیست تاثیر گذاری از ویژگی ها، پشتیبانی محلی، نرم افزار های جدید و قابلیت کنترل هوشمند بار در خط لوله ، هوآوی به دنبال ارائه اینورترهای خوبی مانند آنچه در کمپانی های Fronius، SMA و SolarEdge وجود دارد، میباشد.

در بخش تجاری قضیه، طیفی از اینورتر خورشیدی هواوی وجود دارد که قابلیت های شگفت انگیزی را ارائه میکند که این ویژگی ها توسط بسیاری از تولید کنندگان پیشرو در تولید اینورتر نمی تواند ارائه شود و با یک رکورد بزرگ در سیستم های مقیاس بزرگ ، هوآوی بزودی میتواند یک توزیع کننده قوی نه تنها در استرالیا بلکه در اروپا و همچنین آمریکای شمالی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *